Storytelling – ciąg dalszy nastąpił

storytelling

Kolejne spotkanie wszystkich zespołów studenckich Laboratorium Badań Medio-znawczych UW za nami. W ostatni wtorek studenci, którzy pragną zgłębiać swoje umiejętności badawcze, już po raz drugi wzięli udział w warsztacie prowadzonym przez dr. hab. Jacka Wasilewskiego. Medioznawca pokazał, w jaki sposób badać narracje w mediach, a następnie uczestnicy spróbowali własnych sił w tego typu analizie.

Za materiał szkoleniowy posłużył film krótkometrażowy pt. Next Floor (nagroda Grand Prix Canal+ na festiwalu w Cannes w 2008 roku) w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Na początku spotkania studenci obejrzeli film, a następnie – postępując zgodnie z instrukcjami prowadzącego – przeszli do storytellingu: między innymi wskazywali bohaterów oraz doszukiwali się ich motywacji, odnajdywali antagonistów i opisywali ich relacje z bohaterami.

Film, który został poddany analizie, można obejrzeć w serwisie YouTube:

Podczas dwóch spotkań poświęconych tematyce z zakresu analizy narracji uczestnicy mieli możliwość zdobyć elementarną wiedzę na temat tego typu analizy jakościowej – przede wszystkim dowiedzieli się, czym jest i do jakiego typu przekazów medialnych można ją stosować. Co istotne, podczas szkolenia nie zabrakło części praktycznej – studenci poznali przykłady jej użycia i dowiedzieli się, w jaki sposób to robić – krok po kroku.