Untitlhhed 1Trzeci tydzień listopada na stałe wpisał się już do medioznawczego kalendarza – to czas w którym Laboratorium Badań Medioznawczych organizuje Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców. Tak jak w poprzednim roku, tak i teraz na organizację wydarzenia w wymierny sposób wpłynęła pandemia COVID-19. Tym razem udało się jednak przeprowadzić wydarzenie w formie hybrydowej zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Co zrozumiałe, koronawirus w dużej mierze zdeterminował również temat tegorocznego wydarzenia odbywającego się pod hasłem "Cyfrowe życie po pandemii. W jaki sposób badać użytkowników mediów?"

W dniu inaugurującym konferencję odbywały się warsztaty metodologiczne. Pierwszy z nich zatytułowany „Intymność danych. Refleksje z etnograficznego badania praktyk użytkowniczek i użytkowników smartfonów” poprowadził dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu SWPS. Opowiadał o tym co faktycznie smartfony mogą powiedzieć badaczowi o otaczającej rzeczywistości i na ile można na ich podstawie wysnuwać dalekosiężne wnioski.

Drugim warsztatem był „Między San Junipero a VR CHAT – jak projektować badania w nowej wirtualnej rzeczywistości” w którym opowiadano na temat tego jakie możliwości badawcze daje nam analiza VR. Potencjał naukowy tej technologii przedstawiano na przykładzie platformy VR Chat.

Piątkową część konferencji zainaugurowało wystąpienie prof. Tomasza Gobana-Klasa "Nowe równanie medialne. Ludzie wobec komputerów, komputery wobec ludzi". Zaproszony gość opowiadał o tym jak zmieniają się relacje użytkowników z maszynami choćby za sprawą coraz inteligentniejszych urządzeń smart. Zadał również pytanie - czy nasze inteligentne urządzenia już wkrótce odezwą się do nas niczym potwór z powieści "Frankenstein": „Ty jesteś moim twórcą, ale ja jestem Twoim panem”?
Kolejną częścią programu były wystąpienia zaproszonych gości. Poświęcone zostały kwestiom badania komunikacji w czasie pandemii – zarówno pod kątem poszczególnych zjawisk z życia społecznego (np. fenomenu transmisji mszy świętych), jak również analizy dyskurs (np. dotyczącego szczepionek). Szczególną uwagę zwrócono również na zachowania młodych osób, korzystających z sieci w znacznie większym zakresie niż starsi.

Prelegentami XII OKMM byli również sami organizatorzy, czyli zespół LBM UW. Prezentowaliśmy wyniki realizowanych w naszym zespole projektów - od memów, przez komunikację w mediach społecznościowych, po funkcjonowanie bibliotek w rzeczywistości cyfrowej. Opowiedzieliśmy również, jak wygląda techniczna strona funkcjonowania Laboratorium i można ją przygotować do tego by efektywnie radziła sobie również w czasie pracy zdalnej.