logistyka mediow konferencja 2016 3621 października w Laboratorium Badań Medioznawczych odbyły się warsztaty dotyczące użyteczności serwisów internetowych. Wzięli w nich udział uczestnicy III konferencji naukowej pt. "Logistyka i zarządzanie w mediach. Media regionalne. Nowe Media. Monetyzacja".

 

Konferencja organizowana przez Katedrę Technologii Informacyjnej Mediów jest cyklicznym przedsięwzięciem naukowym Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematyka związana jest przede wszystkim z takimi zagadnieniami jak zastosowanie nowych technologii w mediach oraz nowoczesnych metod zarządzania przedsiębiorstwami mediowymi. Poruszane są również kwestie funkcjonowania rynku mediów regionalnych (prywatnych jak i samorządów lokalnych), globalizacji oraz bezpieczeństwa IT. To szeroko rozumiany zakres logistyki mediów, nowego innowacyjnego kierunku studiów (I i II stopnia prowadzonych przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego).

 

Wychodząc naprzeciw sugestiom uczestników poprzednich edycji konferencji, w tym roku pracownicy Katedry Technologii Informacyjnych Mediów zorganizowali warsztaty mające za zadanie przybliżyć problematykę związaną z użytecznością (web usability) serwisów internetowych. Warsztaty prowadził dr Krzysztof Kowalik, adiunkt Katedry TIM, zajmujący się badaniem komunikacji samorządowej.

 

Warsztaty podzielono na dwie części. W pierwszym dniu konferencji, uczestnicy zapoznali się z zasadami budowania funkcjonalnych serwisów internetowych dedykowanych samorządom miast i gmin. Tworzyli tak zwane "persony" (archetypy użytkowników) i makiety serwisów internetowych. Podczas drugiego dnia zapoznali się z działalnością Laboratorium Badań Medioznawczych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięli również udział w badaniu okulograficznym na eyetrackerze firmy Tobii. Każdy z uczestników warsztatów na specjalnym stanowisku badawczym testował trzy samorządowe witryny internetowe. Dzięki takiej procedurze można śledzić sposób posługiwania się serwisem przez użytkowników, obserwować ruchy gałek ocznych i rejestrować cały przebieg badania i zachowania internauty. Wnioski pozwalają na poprawę konstrukcji witryny, zwiększenie jej użyteczności.

Galeria zdjęć z konferencji.