69347Od 12 stycznia 2018 roku w Laboratorium Badań Medioznawczych UW przeprowadzamy pomiary biometryczne osób grających w FIFĘ 18. Równolegle na czterech stanowiskach do badań gamingowych odbywają się turnieje, podczas których gracze są pomiarowani za pomocą kilku urządzeń. W badaniach wykorzystujemy cztery pomiary - facetracking, eyetracking, elektrokardiogram (EKG) oraz reakcja skórno-galwaniczna (GSR). Do tej pory przebadaliśmy trzy różnowiekowe grupy respondentów.

 

Podczas analiz dowiemy się, które obszary kadru są częściej obserwowane przez graczy, jakie prawdopodobnie emocje budzą poszczególne elementy gry (rzut wolny, gol, spalony, etc.), z jakim zaangażowaniem przeżywamy kolejne fragmenty gry i w końcu jak gra, wynik, sytuacje podczas rozgrywanego meczu wpływają na nasze pobudzenie. Równolegle do kolejnych pomiarów trwają pierwsze prace nad zebranym materiałem. Zespół Laboratorium Badań Medioznawczych UW podjął próbę oznaczenia kluczowych elementów gry (dla respondenta, ale także dla jego przeciwnika) oraz obszarów zainteresowań, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie analiz ilościowych.

 

W toku projektu zespół szuka odpowiedzi na następujące pytania: czy możemy określić modelowe reakcje nieprofesjonalnych graczy na konkretne, powtarzalne sytuacje występujące podczas gry? Czy niektóre elementy gry budzą większe zaangażowanie graczy niż inne wydarzenia? Czy możliwe jest tworzenie profili graczy wedle modelu ich reakcji na kluczowe momenty gry? Wreszcie - jakie różnice biometryczne można odnotować w porównaniu zawodowych i nieprofesjonalnych graczy w FIFĘ?

 

Dlatego też w kolejnym etapie projektu planujemy przebadanie osób, które profesjonalnie zajmują się graniem w gry komputerowe. Do naszego laboratorium zapraszamy graczy e-sportowych, którzy na co dzień rywalizują w grze FIFA 18. Jeżeli zawodowo zajmujesz się graniem w FIFA 18 i chcesz wziąć udział w badaniu - pisz na biuro@lbm.uw.edu.pl.