Depositphotos 3223500 XXL

28 listopada 2015 roku odbyło się całodniowe szkolenie poświęcone obsłudze programu Microsoft Excel zorganizowane dla studentów z zespołu badawczego Laboratorium Badań Medioznawczych UW. Prowadził je Marcin Łączyński – medioznawca, badacz i projektant gier, absolwent Instytutu Dziennikarstwa UW i podyplomowych studiów Metody statystyczne w biznesie na Wydziale Ekonomii UW, redaktor statystyczny kwartalnika „Studia Medioznawcze” oraz członek zespołu badawczego LBM.

Szkolenie zostało podzielone na dwa bloki. Podczas pierwszego z nich zostały zaprezentowane  zaawansowane funkcje i operacje możliwe do przeprowadzenia w Excelu, a niezwykle przydatne w badaniach (funkcje [logiczne, w tym zagnieżdżone funkcje logiczne, wyszukiwania, sumujące, funkcje daty/czasu, operacje statystyczne], sortowanie, filtrowanie, tabele przestawne, wykresy i ich opcje).W drugiej części omówiono funkcjonalności programu pod katem specyfiki badawczej Laboratorium Badań Medioznawczych UW. Pochylono się nad zbiorami danych powstającymi przy okazji projektów realizowanych w laboratorium – przede wszystkim po to, aby pokazać zastosowanie wiedzy teoretycznej w aspektach praktycznych i w odniesieniu do problemów pojawiających się podczas obróbki danych.